– „Nie wszystko w sieci, co się świeci” – warsztaty w PMDK

Grupa młodzieży słucha wykładu kobiety.

Naszymi gośćmi byli dzisiaj uczniowie Zespołu Szkół Technicznych „Fablok” z Chrzanowa. Zorganizowaliśmy dla nich zajęcia poruszające tematykę hejtu w internecie, sposobów radzenia sobie z nim i zasadami, których należy przestrzegać, by przeciwdziałać temu zjawisku. Celem naszej akcji było uświadamianie młodzieży konieczności weryfikacji informacji, rozróżniania informacji prawdziwych od fałszywych, przeciwdziałania hejtowi oraz kształtowanie umiejętności autoprezentacji i publikowania prawdziwego wizerunku.

Grupa młodzieży słucha wykładu.

Zajęcia okazały się dla nas i dla młodzieży bardzo ciekawym doświadczeniem i chyba wszyscy świetnie się bawiliśmy. Był wykład i dyskusja, wspólne przygotowywanie plakatów związanych z tematem, była też możliwość kreacji i prezentacji własnego wizerunku. Naszym specjalnym gościem była Pani Aneta Kosowska -projektantka i stylistka, która udostępniła nam swoje fantastyczne ubrania, oraz pomogła młodym ludziom wyczarować niebanalne stylizacje, w których wszystkim modelom było bardzo do twarzy. Wszystko zostało uwiecznione na profesjonalnej sesji fotograficznej, której efekty będziemy mogli wkrótce obejrzeć.

Warsztaty zakończyły się konkursem prac wykonanych przez uczniów, a zwycięzcy otrzymali nagrody. Przedstawiamy krótką fotorelację z tego wydarzenia, oraz prezentujemy 10 punktów, które mogą nam pomóc w sytuacji, gdy będziemy musieli zmierzyć się z hejtem :

  1. Nie odpowiadaj na hejterski komentarz pod wpływem emocji.
  2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i ją
    skasuj.
  3. Nie odpowiadaj agresją na agresję.
  4. Nie powielaj hejterskich komentarzy.
  5. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.
  6. Zgłaszaj hejt korzystając z dostępnych serwisów internetowych.
  7. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.
  8. Wyrażaj krytykę z szacunkiem.
  9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.
  10. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń do telefonu zaufania dzieci i młodzieży 116 111. (Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, saferinternet.pl)

O AUTORZE

Back to top